24/01/2023 0 Komentarze
Standard RDS przy pozyskiwaniu puchu – co to takiego?
Nie jest żadną tajemnicą, że puch bardzo często stanowi wypełnienie produktów, takich jak na przykład zimowe kurtki, śpiwory czy też poduszki. Jego doskonałe właściwości powodują, że materiał ten gwarantuje nie tylko komfort i wygodę, ale również znakomitą izolację termiczną. Dzięki temu może być z powodzeniem stosowany wszędzie tam, gdzie chcemy zabezpieczyć się przed zimnem.
Puch jest materiałem naturalnym, a co za tym idzie, jest pozyskiwany ze zwierząt. Wciąż budzi to spore kontrowersje, zwłaszcza wśród ekologów i obrońców praw zwierząt, którzy uważają, że wytwórcy produktów z puchu nie dbają o dobrostan ptaków. Spowodowało to, że w 2012 roku zdecydowano się na opracowanie standardu RDS (Responsible Down Standard). Regulacje weszły w życie w roku 2014, a ich celem jest walka o humanitarne traktowanie zwierząt.
Standard RDS – czym właściwie jest?
Chęć zapewnienia zwierzętom godnych warunków życia spowodowała, że organizacje zajmujące się walką o humanitarne traktowanie zwierząt opracowały swego rodzaju wytyczne dla wytwórców produktów z puchem. Celem było wyznaczenie standardów, na podstawie których puch może być pozyskiwany od zwierząt bez ich zbędnego cierpienia. Opracowana norma weszła w życie na początku 2014 roku, a jednostką certyfikującą jest w tym przypadku Control Union Certyfication. Bardzo ważną informacją jest fakt, że norma ta jest nieustannie rozwijana i aktualizowana wraz z wprowadzaniem najnowszych technologii produkcyjnych. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie się do obecnie panujących standardów w wytwarzaniu produktów z puchem.
Jakie wymagania wprowadza norma RDS?
Standard RDS wprowadza kilka kluczowych restrykcji, którym podlegają wszyscy producenci puchu. Po pierwsze, certyfikat RDS zakazuje pozyskiwania puchu od żywych zwierząt. Ponadto norma wprowadziła konieczność respektowania praw związanych z humanitarnym traktowaniem zwierząt na każdym etapie ich życia. Oznacza to, że wytwórcy produktów z puchu muszą przykładać szczególną uwagę na to, by pozyskiwany przez nich materiał nie miał negatywnego wpływu na zwierzęta.
Komentarze
Zostaw komentarz