Poduszki z pierza – co warto o nich wiedzieć?

Mimo rozwoju technologii pewne rzeczy pozostają niezmienne od dziesiątek lat. Nie ma na rynku bowiem syntetycznego tworzywa, które swoimi właściwościami dorównałoby naturalnemu wypełnieniu wyrobów pościelowych. Decydując się na nie, warto jednak zapoznać się z ich specyfiką. W tym artykule przybliżymy Ci poduszki z pierza i wyjaśnimy, co warto o nich wiedzieć.

 

Pierze czy puch?

Choć mogłoby się wydawać inaczej, słowa te wcale nie są synonimami! Puchem nazywamy poszycie piór dorosłych osobników, natomiast pierze to mieszanka piór i puchu. Poduszki wypełnione samym poszyciem są lekkie i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, natomiast te z mieszanką piór i puchu cechują się większą sztywnością i lepszą amortyzacją. Są też wyższe, twardsze i cięższe.

 

Warto wiedzieć, że poduszki z naturalnym wypełnieniem należy wymieniać co 2-3 lata. Na nich spoczywa ciężar całej głowy, z każdą nocą więc wypełnienie coraz bardziej się spłaszcza, tracąc swoje właściwości.

 

Wiatr najlepszym przyjacielem Twoich poduszek

Aby utrzymać pościel w higienie, bardzo ważne jest regularne wietrzenie. Jak najczęściej korzystaj z tego dobrodziejstwa, wystawiając kołdry i poduszki z pierza na zewnątrz. Mróz nie jest przeszkodą, wręcz przeciwnie – niska temperatura ogranicza rozmnażanie roztoczy kurzu i bakterii. Ostre słońce może zaszkodzić naturalnemu wypełnieniu. Latem wietrz pościel wcześnie rano lub wieczorem. Pod wpływem promieni pierze może się wykruszyć i skłębić.

 

Na wietrzenie pościeli najlepiej wykorzystać suchą, wietrzną i raczej chłodną pogodę. Unikaj wystawiania pościeli na zewnątrz w wilgotne dni i schowaj ją do domu, jeśli tylko zauważysz zbliżające się chmury deszczowe.

 

Czyszczenie lepiej zostawić profesjonalistom

Pranie w pralce poduszek z pierza jest ryzykowne! Może ono doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia wypełnienia. Istnieją jednak profesjonalne firmy, które specjalizują się w odświeżaniu pościeli, warto więc zaufać im w tej kwestii. Korzystanie z ich usług powinny rozważyć zwłaszcza osoby ze skłonnością do alergii.

0
Feed

Zostaw komentarz