Poduszki do spania — jakie wypełnienie wybrać/wszystko co musisz wiedzieć

Przekręcasz się każdego dnia, zanim znajdziesz odpowiednią, najbardziej wygodną ułożenie do spania? A może zwijasz kołdrę, podciągasz pod głowę i właśnie na niej zasypiasz? Jeśli tak, to najwyższa pora coś zmienić. Tylko co wybrać — poduszka z puchu, z pierza, z gryki, z pianki, a może z wypełnień syntetycznych, np. ortopedyczne? To właśnie na to pytania postaramy się odpowiedzieć we wpisie. Określimy również, jakie produkty sprawdzą się nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci oraz niemowląt, oraz które z nich nadają się do spania w każdej pozycji, a które są przeznaczone wyłącznie do jednego użytku, np. na boku.

 

Naturalne poduszki, czyli pierze, puch i gryka – cechy charakterystyczne

Ten typ produktu można uznać za najpopularniejszy, chociaż powoli zastępują go modele syntetyczne, np. produkty ortopedyczne. Znajdziesz go na każdej grafice reklamującej zestawy pościeli czy w magazynach wnętrzarskich. Poduszki z pierza i puchu, bo o nich właśnie mowa, to wręcz klasyczny wybór do sypialni, również tej dla dziecka czy niemowlaka – o ile lekarz nie zaleci inaczej. Są dostępne w różnych wielkościach i nadają się do spania w każdej pozycji (również na boku) dla dorosłych, dzieci i niemowląt.

 

Pierze i puch cechują się wyjątkową miękkością i niewielką wagą, a przy tym dobrą wytrzymałością. W chłodniejsze dni zapewnią ciepło. W lecie natomiast możesz liczyć na komfortowy sen, ponieważ naturalny wkład pozwala na swobodny przepływ powietrza. Nie zapewniają jednak tak dobrego wsparcia, jak modele ortopedyczne, w szczególności w konkretnych pozycjach, np. na boku.

 

Podobne właściwości wykazują poduszki z gryki. Jednak tutaj należy zaznaczyć, że nie jest to wybór dla każdego. Nie są tak wygodne jak artykuły z puchu i pierza. Są twardsze i zapewniają dobre wsparcie dla ciała. Na początku użytkowania mogą jednak wydawać się niekomfortowe, podobnie jak modele ortopedyczne. Warto je rozważyć szczególnie wtedy, gdy zależy nam na hipoalergicznym rozwiązaniu. Poduszki dla dzieci i niemowląt z gryki mogą okazać się zbyt twarde, ale dorosłym z pewnością przypadnie do gustu, ponieważ umożliwia spanie nie tylko na boku, ale w każdej pozycji.

 

Poduszki syntetyczne – trwały i wygodny wybór

Silikon i poliester – to właśnie te tworzywa sztuczne znajdziesz najczęściej na ich metkach. Tak jak modele z naturalnym wypełnieniem, te również mogą być niezbędną częścią snu dorosłych, dzieci oraz niemowląt, chyba że lekarz lub fizjoterapeuta zasugeruje inne produkty, np. ortopedyczne. To poduszki do spania w każdej pozycji – na boku, na brzuchu i na wznak. W przeciwieństwie do produktów z gryki, puchu i pierza, są bardziej sprężyste i wykazują większą odporność na uszkodzenia. Wypierzesz je w pralce, a wypełnienie nie ulegnie zmianie, co zadowoli rodziców małych dzieci i niemowląt. Co więcej, do ich zalet możemy zaliczyć hiperalergiczność, dzięki czemu będą świetnym wyborem dla osób, które nie mogą korzystać z naturalnych wkładów (z wykluczeniem gryki).

 

Poduszki piankowe – ortopedyczne i nie tylko

Jeśli choć raz obudziłeś się ze sztywnym karkiem po spaniu np. na boku, to z pewnością rozważałeś też wizytę u lekarza. Zyskujące na popularności poduszki ortopedyczne do spania są wykonane właśnie z pianek, które są twardsze od puchu, pierza i gryki. Takie wypełnienie zapewnia bardzo dobre wsparcie w nocy i idealnie dopasowuje się do ciała — niezależnie od pozycji.

 

Co więcej, wielu producentów tworzy modele specjalnie przeznaczone do odpoczynku w konkretnym ułożeniu ciała, chociażby na boku. Dostępne są także produkty stworzone z myślą o konkretnych grupach wiekowych, np. ortopedyczna poduszka dla niemowlaka lub dziecka i ich możliwych schorzeń. Jednak przed zakupem pamiętaj, że artykuły tego typu nie powinny być wybierane samodzielnie w przeciwieństwie do tych z puchu, pierza czy gryki. Tutaj należy skontaktować się ze specjalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego modelu, np. do odpowiedniej pozycji.

 

Które wypełnienie do poduszek wybrać?

Jeśli borykasz się z bólami karku lub Twoje dziecko (niemowlę lub starsze) potrzebuje większego wsparcia, najpierw odwiedź lekarza i fizjoterapeutę, którzy mogą zalecić produkty ortopedyczne, np. poduszki do spania na boku. Natomiast fanom klasyki, którzy lubią spać w różnych pozycjach, polecamy artykuły naturalne: z pierza, puchu lub gryki. Wkład syntetyczny z kolei sprawdzi się dobrze tym osobom, które szukają taniego i prostego w czyszczeniu rozwiązania.

0
Feed

Zostaw komentarz