Kołdra zimowa. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wcześniej opisywaliśmy, jak istotne są poduszki i ich rodzaj dla komfortowego snu. Tym razem skupimy się innym, równie niezbędnym elemencie sypialni, a mianowicie – na kołdrze zimowej. Wbrew pozorom, może mieć ona wiele odsłon w zależności do Twoich upodobań, a nawet temperatury w pokoju. Źle dobrana będzie powodem wielu nieprzespanych nocy i dużego dyskomfortu. Dlatego nie należy przystępować do zakupu w ciemno, a wcześniej przeanalizować wszystkie dostępne opcje.

 

Priorytet w trakcie wyboru kołdry zimowej – Twoje preferencje

Od tego punktu zawsze należy zacząć — nie tylko podczas wyboru pościeli. Zastanów się, czy preferujesz spać pod jedną, grubą warstwą zimową, czy dwiema, a może nawet trzema? A może w Twoim pokoju jest stosunkowo niska temperatura, a przed snem zawsze wietrzysz dokładnie pomieszczenie, żeby ciepło było jedynie pod kołdrą? Albo wręcz przeciwnie — odkręcasz grzejnik na „full” i wolisz spać pod cienkim przykryciem? Być może jesteś alergikiem i potrzebujesz neutralnego wypełnienia? To wszystko jest bardzo ważne podczas wyboru.

 

Jakie rodzaje kołder na zimę są dostępne obecnie na rynku?

Najpopularniejszym rodzajem jest tutaj zdecydowanie produkt całoroczny. Ilość wypełnienia w kołdrze zimowej tego typu jest uniwersalna, żeby dopasować się do upodobań większości Klientów. Sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Nie trzeba więc zmieniać jej w momencie, w którym zmieni się pogoda za oknem. To wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mają wygórowanych oczekiwań.

 

Dostępne są także klasyczne modele zimowe, które mogą mieć różnego rodzaju wypełnienie (na przykład syntetyczne – z silikonu lub poliestru) o dużej gramaturze. Przeznaczone są wyłącznie do użytku w zimne miesiące roku, ponieważ w lecie z pewnością będą zbyt grube.

 

Istnieje jednak jeszcze jeden model, który coraz częściej jest wybierany, ponieważ zapewnia możliwość dowolnej personalizacji. Kołdra 4 pory roku to produkt, który składa się nie z jednej, a z dwóch części. Jedna z nich to stosunkowe cienkie przykrycie, idealne na lato. Druga natomiast to nieco grubszy artykuł, który poradzi sobie w okresie przejściowym. Obydwa elementy można ze sobą połączyć, najczęściej za pomocą specjalnych nap, guzików lub zamków. W ten sposób zyskujemy artykuł, który zapewni ciepło nawet w najchłodniejsze noce przy nie najlepszym ogrzewaniu.

 

Wypełnienia kołder zimowych – rodzaje i ich zalety oraz wady

Jedno i to samo? Niekoniecznie. Obecnie na rynku istnieje kilka rodzajów wypełnień i każde z nich jest przeznaczone dla zupełnie innej grupy odbiorców. Wymienić tutaj możemy przede wszystkim kołdry (zimowe i nie tylko) syntetyczne oraz naturalne. Te pierwsze wypełnione są tworzywami sztucznymi, takimi jak silikon lub poliester. Te drugie natomiast mogą mieć kilka wersji, na przykład puchową, z pierza oraz wełnianą.

 

Kołdry zimowe syntetyczne to jedyny słuszny wybór dla alergików, ponieważ nie uczulają. Co więcej, są stosunkowo tanie w porównaniu do pozostałych rodzajów. Cechuje je lekkość oraz prostota czyszczenia – wystarczy, że wrzucisz ją do pralki i postąpisz zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Modele naturalne to zupełnie inny typ produktu. Jest wyczuwalnie cięższy i dla wielu osób również cieplejszy. Zdecydowanie lepiej wypada pod względem komfortu termicznego, ale ma wyższą cenę i trudniej samemu zadbać o jego czystość. W tym przypadku najlepiej jest oddać kołdrę zimową do pralni i nie ryzykować zniszczenia naturalnego wypełnienia. Wtedy będziesz mieć pewność, że posłuży Ci przez wiele lat.

 

Kołdry zimowe, całoroczne i 4 pory roku — czym się różnią?

Przede wszystkim — ilością wypełnienia. Najgrubsze i najbardziej sprężyste będą kołdry stricte zimowe. Z pewnością przypadną do gustu wszystkim „zmarzluchom”. Całoroczne z kolei to wybór dla osób ceniących sobie wygodę i średnią ilość wypełnienia. Ciepłotę można zwiększyć dodatkowo, zarzucając na pościel koc, co dla wielu jest lepszą opcją niż posiadanie jednego, bardzo grubego artykułu do spania. 4 pory roku natomiast to opcja idealna dla tych, którzy lubią mieć wybór i opcję dowolnej zmiany produktu. W chłodniejsze noce wystarczy, że zepniesz ze sobą dwie części kołdry (zimową i cieńszą). W lecie bez problemu pozostaniesz przy jednym elemencie, który zapewni najlepszy komfort termiczny.

 

Jesteś zainteresowany przedstawionymi we wpisie artykułami? Zajrzyj na naszą stronę i znajdź jedną lub więcej pozycji — dla siebie i swojej rodziny!

0
Feed

Zostaw komentarz