Jak prać kołdrę puchową?

Za jakiś czas nadejdzie ten “straszny” moment, kiedy zdasz sobie sprawę, że to, pod czym śpisz wymaga czyszczenia. Nie tylko dla własnego komfortu snu, ale też dla zdrowia. Z biegiem czasu gromadzi się w niej coraz więcej drobnoustrojów, które mogą na przykład powodować alergię. A sen na pewno będzie spokojniejszy i zdrowszy pod wypraną pościelą, która jest czysta, świeża i uspokaja swoim przyjemnym zapachem.

 

Być może zadajesz sobie pytanie: jak prać kołdrę puchową, żeby jej nie zniszczyć? Puch, który znajduje się w środku jest przecież bardzo delikatny, a nawet najwyższej jakości materiały mogą nie przetrwać starcia z pralką, wodą i wysoką temperaturą.

 

Pranie kołdry puchowej w domu

Powinieneś robić to średnio co 2-3lata. Jeśli chcesz ją odświeżać częściej, zaleca się jedynie wietrzenie na świeżym powietrzu. Najlepiej byłoby oddać ją do punktu, który się w tym specjalizuje i pracuje na profesjonalnych, dobrze dobranych środkach czyszczących. Jednak wiemy, że nie każdy ma taką możliwość; zatem jeśli chcesz zrobić to w domu i Twoja pralka jest w stanie zmieścić w bębnie całą puchową kołdrę, zastosuj się do poniższych wskazówek:

 

Temperatura: zazwyczaj powinna być najniższa, czyli 30 stopni. Warto jednak sprawdzić informację na metce, ponieważ niektórzy producenci dopuszczają nawet 60 stopni.

 

Wirowanie: najpierw ustaw minimalne wirowanie, następnie wyciągnij kołdrę, ręcznie wyciśnij ją z wody i nagromadzonego w środku powietrza oraz ponownie włóż; tym razem ustaw maksymalne wirowanie. Włóż do środka też piłeczki tenisowe, dzięki którym pierze się nie ubije. To stara i sprawdzona metoda, którą na pewno znają nasze babcie.

 

Detergenty: stosuj tylko takie detergenty, które nie zawierają enzymów. Lepiej wybrać delikatne detergenty o lekkim działaniu. Na rynku znajdziesz nawet specjalne produkty przeznaczone do pierza.

 

Suszenie: pranie kołdry puchowej najlepiej zostawić na lato i suszyć ją w przewiewnym miejscu. Ważne, żeby umieścić ją na słońcu, a więc najlepiej w ogrodzie - żeby nie dopuścić do powstawania pleśni i nieprzyjemnego zapachu.

0
Feed

Zostaw komentarz