O polskiej gęsi kołudzkiej

Znany zarówno w Polsce, jak i na całym świecie puch z Gęsi Kołudzkiej cieszy się doskonałymi właściwościami, które sprawiają, że jest to materiał, wyróżniający się na tle innych ocieplin, z których wykonywane są kurtki puchowe, śpiwory, kołdry czy poduszki. Co sprawia, że puch ten cieszy się tak ogromną popularnością? O tym przeczytają Państwo w naszym artykule, do którego serdecznie Państwa zapraszamy!

 

Gęś Kołudzka - dlaczego jest wyjątkowa?

Gatunek ten powstał dzięki stworzeniu genotypu przez Instytut Zootechniczny – Państwowy Instytut Badawczy. Prace nad udoskonaleniem gatunku trwały przeszło 60 lat do momentu aż naukowcom udało się stworzyć genotyp z najlepszych cech jakościowych, którymi dziś możemy pochwalić się także poza granicami naszego kraju. W Polsce Gęś Kołudzka, która swoją nazwę otrzymała na cześć miejscowości, w której znajduje się Instytut, stanowi aż 99% populacji tego rodzaju gatunku drobiu w naszym kraju.

 

O jakich właściwościach należy wspomnieć mówiąc o doskonałej rasie stworzonej przez polskich naukowców? Przede wszystkim wysoką sprężystością, osiągającą aż do 900 cuin, perfekcyjnymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz niezwykłą lekkością. Wszystko dzięki warunkom, w jakich hodowana jest Gęś Kołudzka. Gatunek ten został stworzony i do dziś hodowany jest wyłącznie w naszym kraju, na terenach pięknych i bogatych w nieskazitelnie czystą wodę, zielone pastwiska oraz stosunkowo czyste powietrze. Umiarkowany klimat, jakim cechuje się Polska, sprawia, że ptactwo posiada optymalne opierzenie. Dzięki wysokiej różnicy między minimalnymi i maksymalnymi temperaturami, ptaki mogą wytworzyć naturalną warstwę ochronną w postaci puchu, która zapewnia im doskonałą izolację zarówno zimą, jak i latem. Niezwykle ważnym elementem w hodowli tego wyjątkowego gatunku jest także pożywienie, które ptactwo znajduje na zielonych terenach, ale także otrzymuje w postaci owsa, bogatego w cenne mikroelementy.

 

Doskonałe właściwości uzyskane dzięki naturalnym warunkom, panującym w naszym kraju sprawiają, że puch z Gęsi Kołudzkiej wykorzystywany jest do tworzenia wszelkiego rodzaju produktów w lokalnych przedsiębiorstwach, ale nie tylko! Śnieżnobiały, lekki puch trafia także do zagranicznych przedsiębiorstw takich jak Niemcy czy Japonia.

0
Feed

Zostaw komentarz